BölgeGenel

Bakın Selahattin Demirtaş söyleşisinde neler demiş;

Umut İLERİ

‘HDP’nin talebi atla deve değil’

“HDP bir buçuk yıldır belki de yüzden fazla kez Altılı Masaya çağrı yaptı. “Gelin konuşalım, tartışalım, ilkeler üzerinde anlaşalım” dedi. Peki Altılı Masa’dan bu çağrılara tek bir resmi yanıt geldi mi? Maalesef hayır.

Altılı Masa’nın son toplantısının sonuç bildirgesinde HDP hakkında hazine yardımına bloke konulması kararına dair tek cümle yer aldı mı? Ne yazık ki hayır. Altılı Masa bileşenleri çeşitli partilerle, küçük

tarikatın partisiyle bile resmi görüşmeler yapabiliyor ama iş HDP’ye gelince üç maymunu oynuyorlar. Bu yaklaşım tabanımızda, bizde ötekileştirme, hakaret gibi algılanıyor haklı olarak.

HDP ortak adaydan kaçmadı, ki halen de kaçmıyor. Ortak adaydan kaçan, kaçınan Altılı Masadır. TBMM’nin üçüncü büyük partisiyle konuşmaktan çekinen veya buna tenezzül bile etmeyen bir muhalefet, Türkiye’ye nasıl demokrasi getirebilir ki? Bence sorun budur ve çözümü de bellidir. HDP’nin talebi atla deve değil, demokrasi ve barış istiyor HDP.

Ben buradan Altılı Masa’nın tüm liderlerine çağrı yapıyorum: Hukuksuz bir şekilde kapatma tehdidiyle karşı karşıya olan HDP’yi ziyaret etmeli, demokrasi adına dayanışmanızı sunmaktan çekinmemelisiniz.

HDP Genel Merkezi tüm misafirlerini saygıyla, büyük bir misafirperverlikle karşılayacaktır. İşte sadece bu bile diyalog, müzakere iş birliği için bir zemin yaratabilir.

Zaten HDP yetkilileri tüm açıklamalarında, kapılarının açık olduğunu belirtiyorlar. Birileri gelip de o kapıdan girmeyecekse HDP ne yapsın? Kapıyı söküp Altılı Masa’ya mı götürsün? ” (Selahattin

Demirtaş)

Demirtaş gerçekten son derece ilkeli bir tavır göstermiş.

Kutlarız kendisini.

Şunu çok açık belirtmiş; Ülkenin üçüncü büyük partisi olarak biz, bizi CİDDİYE ALMAYANLARA, bizi ÖTEKİLEŞTİRENLERE, bizlerle GÖRÜŞME TENEZZÜLÜNDE BULUNMAYANLARA

BİAT ETMEYECEĞİZ!

Emek Ve Özgürlük İttifakının diğer bileşenleri, bu konuda, Demirtaş’ın söylemleri bağlamında, HDP nin yanında olmalı.

Hadi bakalım, aynı İLKELİ tavrı, Emek Ve Özgürlük İttifakından da bekliyoruz.

Erdoğan Ateşin

Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu