Politika

SOLUN ÖNÜNDEKİ HEDEF, HÜKÜMET OLMAK DEĞİL İKTİDAR OLMAKTIR!

SOLUN ÖNÜNDEKİ HEDEF, HÜKÜMET OLMAK DEĞİL İKTİDAR OLMAKTIR!

Umut İleri

Özellikle ağır ekonomik koşulların yığınların üzerinde yarattığı öfke ve hoşnutsuzluk ileri boyutlara vardığında sol, yığınlarda bir umut olarak, HÜKÜMET olma alternatifi olarak ortaya çıkar.Ancak yığınlarda öfke ve hoşnutsuzluğa yol açan bu koşulların varlık nedeni mevcut sistem olduğundan ve bu koşulların ortadan kaldırılması sistemin değişimine bağlı olduğundan, İKTİDARIN değişimine yol açmayan solun yada solun da içersinde yer aldığı bir HÜKÜMETİN, Sermaye egemenliği altında sorunları çözmede başarısı söz konusu olamayacağından, haliyle yığınlar sola karşı duyduğu umudu ve inancı yitirecektir.

O zaman yığınlar farklı dinamiklere yönelecek, soldan umutlarını kesenler umutlarını, farklı kesimlere yöneltecektir.

Tarihsel sınırına gelmiş dayanmış, ekonomik ve siyasal olarak kendini üretmekte zorlanan Kapitalizm’in, içersinde bulunulan ekonomik kriz altında, toplumda biriken öfke ve hoşnutsuzluğu bastırabilmek için daha baskıcı ve totaliter egemenlik biçimlerine başvurması kaçınılmazdır.

Sözde burjuva demokrasinin gelişmiş ülkelerinden biri olan Fransa da Radikal Sol Parti Lideri Melenchon’un evinin polis tarafından basılması buna örnektir.

Artık Burjuvazi’nin kendi “hukukuna” kendi “demokrasisine” bile tahammülü kalmamıştır.

Dünyada bugün Burjuva Demokrasileri çağı yavaş yavaş kapanmaktadır.

Bir kez daha YA SOSYALİZM, YA BARBARLIK şiarı önümüze gelmiş dayanmıştır.

Artık Komünistler’in bir an evvel içi boş demokrasi hayallerinden vazgeçerek, yollarını bu şiara göre çizmeleri gerekmektedir.

O nedenle diyoruz SOLUN ÖNÜNDEKİ HEDEF, HÜKÜMET OLMAK DEĞİL İKTİDAR OLMAKTIR!

Tabi sol derken kastımız SİSTEM SOLU değil, Sınıfsal İktidarı hedefleyen soldur…

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top