Bölge

ŞER CEPHESİ

ŞER CEPHESİ

Hasan H. Yıldırım Hussein Erkan

Türkiye’de sağ-sol ve Kürdistan’da kimi Kürd siyasal güçler, Filistin’de her olay sonrası “Mazlum ve masum Filistin halkının yanındayız“ derler. Burada sağı anlarız. Peki kendilerini sosyalist, enternasyonalist sanan, M-L, hatta Maocu ve Kürdçü geçinenlere ne demek gerekir?

Türk veya Türkiye ile başlayan sol bir örgütlemede yer alanlarıda bir yere bıraktık. Kürdler adına siyaset yapan güçleri nereye koyacağız?

Bu güçler, Filistinlilerin oynadığı role nasıl bilmezler veya görmezler. Veya görüpte M-L, Maoculuk veya Kürdlük adına nasıl gerici Filistin önderliğini savunrlar? Hele bir bakalım. Filistin önderliği ne rol oynuyormuş.

Üsküdar’da düzenlenen “Cihannüma İstanbul Buluşması” programına katılan eski Hamas lideri Halid Meşal, şunları dile getirdi:

“Kutlu olsun bugün Türkiye yükseliyor. Türk halkı da Türkiye ile birlikte yükseliyor. İslam ümmeti de Türkiye ile birlikte yükseliyor. Filistin, Türkiye ile birlikte daha güçlü bugün. Sizler ve bizler, Kudüs’ü özgürlüğüne kavuşturacağız. Marmara şehitlerini (Mavi Marmara Gemisi) asla unutmayın. Marmara’da kanlarını döken şehitlerimiz Türkiye’nin iftihar tablosudur. Filistin halkının da iftihar tablosudur. Bugün Filistin topraklarının yeniden Filistin’e kazandırılması için Türkiye’nin ciddi bir katkısı var.“

Devaminda;

“Özellikle Afrin’de, Türkiye’nin başarısı ciddi bir örnek teşkil ediyor. İnşallah Afrin’de olduğu gibi dünyanın birçok yerinde İslam ümmetinin zaferleriyle hepimiz şerefyap oluruz. Filistin halkı, vefalı bir halktır. Kendi yanında olanı asla unutmaz. Türkiye kalbimizde, başımızın üzerinde yeri var.”

Bu görüş sadece Halid Meşal’a ait değil, büsbütün olarak Filistin için mücadele ettiğini söyleyen tüm örgütlerin görüşüdür. Bunları destekleyen güçler başta Türkiye, İran olmak üzere gerici Arap devletleridir. Artı Hizbullah, El Kaide, Bokko, Hüda-Par gibi cihatçı güçlerdir. Bu bir şer cephesidir. İşin tuhaf tarafı Filistin’de bir olay olduğunda bu şer cephesi göz önünden bulundurulmadan kendini sosyalist gören tüm güçler bu şer cephesinin arkasında sıraya girerler. Artı olarak kimi Kürd siyasal güçleride bu kervana katılırlar.

İşte tüm bu güçler Filistin’de bir olay olduğunda hepsi aynı frekanstan “Mazlum ve masum Filistin halkının yanındayız“ şarkısını söylerler. Şimdi bu güçlerin anti-İsrail, anti-Yahudi şer cephesinden ne farkı kalır? Bunun bir izah tarzı var mıdır?

Oysa İsrail devleti dünya da sayılı demokratik ülkelerden biridir. Hele coğrafyamızda İsrail devletinin eline su dökecek bir devlet yokken bu Yahudi düşmanlığı niye? Ki, İsrail bir Filistin devletinin kuruluşuna karşıda değildir. 1948’de BM almış olduğu “çift devlet“ kararına uyan bir devlettir. Kabul etmeyen gerici Filistin önderliği ve hamisi güçlerdir. Hatta İsrail parlamentosunda 6 Arap milletvekili var. Kendilerine sınırsız özgürlük tanınmıştır. Parlamento kürsüsünde; “Siyonist İsrail devletini yıkacağız, Yahudileri geldiği yere göndereceğiz“ demelerine karşın haklarında hukuki bir işlem yapılmamaktadır. Terör eylemlerine katılan Filistinli teröristler yakalandıktan sonra ailesine maaş bağlanmakta ve her İsrail vatandaşın sahip olduğu tüm hakları onlarada tanımaktadır. Bundan daha ileri bir demokrasi mi var? Sosyalist geçinenler bunu görmeli.

Farz edin İsrail devleti yıkıldı. Yahudiler ya denize döküldü, ya da geldikleri yere gönderildi. Filistin devleti kuruldu. Kudüs başkent oldu. Mescid-i Aksa cami oldu. Ne olacak? Ortada olan 24 Arap devleti yanına bir tane daha eklenir. Hamas gibi cihatist güçler hakim olur. Cihatçı bir sistem kurulur. İstenen bu mudur? Burada sol kesim ve kimi Kürd siyasi hareketlerin kendini sorgulaması gerekmiyor mu? Duruma bakılırsa bu güçlerin böyle bir dertleri yoktur.

Geriye şu kalır. Bu güçler, her sene haca gider gibi Mescid-i Aksa’yı tavaf etmesi kalır. Marks, Engels, Lenin, Mao, Enver Hoca, Casro ve müriti oldukları teke şeflerinin ruhu şad olsun diye bir fatiha okurlar. Olacak olan budur.

O günden sonra bize şunu demek kalır: Yaratan size akıl fikir versin.

17 Mayıs 2021

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top