Genel

MEDYA ÇIKIŞI 3 ŞUBAT 2021

Barton hükümetin arka kapı anlaşması savunmasız Victoria ‘ ları riske attığını uyarıyor.

Bir Victoria Hükümet Düzenleme Kurumu, Victoria ‘ nın en savunmasız insanlarından bazılarını, sürüş devi Uber ile ′′ ortaklık ′′ olarak tanımladığı şeyin altında riske attı.

Ticari Yolcu Araçları Victoria, eyaletin Çok Amaçlı Taksi Programı ‘nda Uber’ in günlük sürücülerinin yaşlı ve yetersiz kişileri taşımalarına izin vermek için yapılan değişiklikleri açıkladı.
60 milyon dolarlık Çok Amaçlı Taksi Programı (MPTP), toplu taşımayı kullanamayan, taksi yolculuğu maliyetinin yarısını 60. dolar değerine kadar karşılayan savunmasız ve engelliler için bir sübvansiyon sağlıyor.
Yakın zamana kadar, tekerlekli sandalye uzman araçlar ve yolcular için de dahil olmak üzere düzenlemeli, akredite edilmiş taksilere bağlıydı. Ancak hükümetin Uber ile ‘ortaklığı’ kapsamında katı özellikler ve kontroller terk edilmiş, herhangi bir Uber sürücüsünün şema çerçevesinde faaliyet göstermesinin önünü etkili bir şekilde açılmıştır.
Hükümet ile Uber arasındaki ortaklık, vergi mükellefinin finansman planına ilişkin uygun sanayi ve paydaş danışmanlığı veya mali etki değerlendirmesi olmadan gizlice görüşüldü.
Yukarı House MLC, Rod Barton, Victoria ‘ nın en savunmasız insanlarından bazılarını riske atacak kararı aldı.
′′ Bu ‘ortaklık’ anlaşması, engelli, zayıf ve engelli insanlar Uber arabalarında, kurcalamaya dayanıklı güvenlik kamerası veya sabit GPS takibi olmayan ve savunmasız insanlara bakacak şekilde eğitilmeyen veya akredite edilmiş kişiler tarafından yönlendirilecek ′′ anlamına geliyor. ihtiyaçları var,” dedi.
Bay Barton, ′′ Hükümet ve Uber arasındaki bu sahte ‘ortaklık’ ın ayrıntıları, güvenilir ve doğru bir olasılık ve yönetimden yoksundur,” dedi.
Yönetmelik dairesini denetleyen devlet dairesinin açıklamasına göre, karar, geelong bölgesinde pandeminin yüksekliği ve yaklaşık 170 gezi içeren sınırlı bir duruşmaya dayandı. Bu, toplam seyahat sayısının % 90 ‘ e kadar azaldığı bir dönemde %. Toplanan veriler, normal koşulların yansıtıcı ve yargılama çağrısı yapmak için yeterli mi?
Barton, ′′ Pandemide, bölgesel alanlarda etki yılını düşünmeyen, tekerlekli sandalye ve diğer özel gereksinimli kullanıcıların ihtiyaçlarını dikkate almayan, aşırı ve atipik koşullarda yapılan sahte, pencere giydirme denemesinde karar veremezsiniz,” dedi.

′′ Uber ‘ in yırtıcı artış fiyatlandırması birçok dezavantajlıya daha fazla ödeme yapacak; ve Uber ‘ in tekerlekli sandalyeli araçlar ve diğer uzman ekipmanları gerekli araçları kerpede bekleyen ‘ kiraz toplayacağı ‘ şüphesi yok.”
′′ Tekerlekli sandalyeyi yola koymak 90,000 $ tutarında ve her yıl yaklaşık binlercesine çalışır durumda tutmak için – ayrıntılı sürücü eğitimi ve devam eden uyum giderleri gerektiren uzman bir alan. Uber ile arka kapı anlaşması, birçok operatör için artık bu yatırımın geçerli olmayacağı anlamına geliyor, onları yoldan çıkarıyor.”
′′ Bazı bölgelerde, düzenlemeli taksi hizmetinin silinmesi anlamına da geliyor, toplulukları mahsur bırakıyor,” dedi.
Barton ayrıca Uber ‘in operasyonları üzerinde fiyat kontrolünün olmamasından korkuyor, savunmasız insanların cepten çıkacağı ve Uber’ in yırtıcı dalgalanma fiyatlandırmasıyla MPTP tahsislerinin bir kısmını potansiyel olarak görecekler.

MPT Programı ‘ nda yapılan değişiklikler, kart sahibinin seyahat sübvansiyonunu yasal olarak kullanmak için araçta bulunması gerektiği için büyük rorta da açıldı. Taksi kullanırken, MPTP kart sahiplerinin sübvansiyonu işlemek için kartlarını sürücüye sunmaları gerekirken, Uber Uygulaması kullanırken kart sahiplerinin kart detaylarını sadece bir kez girmeleri gerekir ve gelecekteki tüm seyahatler için bilgiler kaydedilir. İnsanların kişisel Uber hesabı üzerinden başkalarının rezervasyon yapmasına izin vermeleri alışılmadık bir durum değildir. Bunun ne kadar kolayca yanlış kullanılacağını tahmin edebilir insan.

Ama Barton ‘ ın en büyük korkusu yolcuların güvenliği içindir.
′′ Hükümet, binek araçlarının taksilerde gerekli olan gibi düzenlemeli güvenlik kameralarına ihtiyaç duymadığına karar verdi, bu da ciddi bir güvenlik ve yaralanma riski var demektir “.
′′ Ara sıra Uber sürücüsünün özel ihtiyaçları olan bir kişiyi almasına izin veremezsin.”
′′ Uber ayrıca çok uzun sürdü, yüksek fiyatlı avukatlara büyük harcama yaparak, sürücülerini çalıştırmadığını veya sorumlu olduğunu söylemek için – özel gereksinimli bir yolcu yaralanırsa veya daha kötüsü, istismara uğrarsa veya saldırıya uğrarsa, kurbanın herhangi bir yolu olmayacaktır “.
′′ Özel gereksinimli yolcular hakkında hassas bilgiler, hükümet politikasının kabul edilemez bir ihlali olan Uber Uygulaması ile açıklanıyor “.

Yukarı Saray Üyesi ayrıca, MPT Programını desteklemek için kullanılan vergi ödeyen doların büyük bir kısmının Uber komisyonlarında ve vergiden kaçma operasyonlarında kıyıya gideceğini devletin nasıl barışabileceğini de sorguluyor. ′′ Bu örgüt, yasadışı olarak faaliyet göstermekten, işyeri yasalarına göre sürücü haklarını reddetmekten, Avustralya Vergi Dairesi ‘ne cevap vermeyi reddederek yerel polis soruşturmalarını Kaliforniya’ daki ana ofisine yönelterek ve hatta sorulardan kaçarak soruşturmayı engelleyen yönetmelik sorumluluğuna karşı çıktı Bir Parlamento Soruşturmasında.”
Barton bugün Uber ile risk değerlendirmeleri, Bakanlık özetleri ve finansman anlaşmaları için Uber ile Ulaştırma Bakanı, Ben Carroll ‘u Meclis’ te çağırdı.

′′ Çok Amaçlı Taksi Programı, savunmasız ve özel ihtiyaçları olan insanları desteklemek için vergi mükellefi tarafından finanse edilir – şeffaf bir şekilde yönetilmeli ve defalarca Uber gibi bir şirket için arka kapı nakit inek olarak kullanılmamalıdır sürücülerinden sorumlu değil.

GAZETE KÖK/AVUSTRALYA

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top