Genel

KÜRDÜN KÜRDE KARŞI SAVAŞI MI DEDİNİZ? – Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Eğer bir sorunu doğru bir yaklaşımla çözmek istiyorsanız işi şu çıkmazda çıkmarmanız gerekir. Olması gereken ile olacakları ayrıştırmanız gerekir. Kişi çok iyi bir sonuç tasavur edebilir, isteyebilir. Fakat bunun için bunu gerçekleştirecek aktörlerin olmasıda gerekmektedir. Eğer ortalıkta sözkonusu aktörler yoksa bekletiniz boştur. Olacak olan gerçekleşir. Bugün Kürdistan’ın güneyinde baş gösteren PKK-Irak-PDK arasında süren kavganın nedenini burada aramak gerekir.

Sorun ne? Kürdistan sorununun çözümü. Kürdistan sorunu parçalı Kürdistan’ın bir parçasının sorunu değil, bütün olarak Kürdistan coğrafyasının sorunudur. Bir parçada bazı mevziler kazanılmış olabilir ama diğer parçaların sorunu olduğu gibi ortada duruyorsa görev buralarda da hak mücadelesi verilmesi gerekir. Bunun tersi bir yaklaşım ve pratik varsa burada bir sakatlık vardır demektir. İşte Irak-PDK’nin yaklaşım ve pratiği tamda bunu boşa çıkarmaya yöneliktir. Irak-PDK’yi ele geçiren Barzani ailesinin çıkarına endeksli yaklaşım ve pratik kendini burada konuşturmaktadır. Kürdistan’ın çıkarını ıskalayıp Barzani ailesinin çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yapılmaktadır. Bunuda sadece kendi başlarına değil, Kürd millet düşmanı sömürgeci güçlerden aldıkları destekle yapmaktadır. Barzanilerin tarihi ortadadır. Aile çıkarı için sömürgeci devlerlerden aldıkları destekle savaşmadığı bir Kürd siyasal gücü bırakmadılar. Bunu defalarca sayısız makalemizde dile getirdik. Burada bunları bir daha izah etmenin gereğini duymuyoruz. Öğrenmek isteyen bunu arşivimizde bulabilir.

Erdoğan, Barzani'nin Kafasındaki Konfetileri Topladı - Haberler

Ortaya çıkan gerçek şu ki, Barzaniler, Kürdlerin başına gelmiş en büyük felakettir. Kürd siyasetinin en karanlık, sömürgeci güçlerin Kürdlerin başına atadığı bir kayyumdur, tetikçidir. Tarihleri incelediğinde bu açık ve net olarak görülür. Geçmişi bir yana bıraksak bile son icraatları ortadadır. Adamlar sömürgecilerle o kadar içiçe geçmiş ki, Kürdistan toprağını bile satıyorlar. Türk devletinin gerillaya karşı daha kolay mücadele etmesi için Kürdistan toprağını bir anlaşma ile Türklere satmışlar. Türkiye’nin Hewler Başkonsolosu’nun Hewler’de basına yaptığı görüntülü açıklama ortadadır. Yanında Irak-PDK temsilcisi var. Süt dökmüş kedi gibi sandalyaye sinmiş olarak oturmaktadır. Kürdistan’nın güneyinde 40’tan fazla Türk askeri karakolu inşa edilmiş, burada Türk helikopterleri ve sihaları yerleştirilmiş, gün aşırı gerilla hedeflerini poligona çeviriyor. Hemde Türkiye-Irak-PDK ortak koordinasyon planlamasıyla. Bu ihanet değilse, peki ihanet nedir?

Yıllardır PKK’nin konuçlandığı alan Türkler tarafından bombalanıyor. Karadan operasyon yapılıyor. Irak-PDK kendilerine her türlü kolaylılığı gösteriyor. Bu ihanet değilse, peki ihanet nedir?

İçte ve dış dünyada “mafya çete devleti“, “haydut devlet“ kimliği ile ifade edilen ve birçok devlet tarafından kayıt altına alınan, “nerede bir Kürd kazanımı varsa bizi karşılarında bulacaklar“ ve Kürdlerin mevzi kazanmaması için yapmadığı vahşet ve katliam bırakmayan sömürgeci Türk devletine Irak-PDK ve daha açıkçası Barzaniler tarafından bu kadar destek verilmesi ve onunla bu kadar içiçe geçiş ne oluyor? Bu politika ile kime hizmet ediyor? Böylesi bir ihanet içinde olan Irak-PDK veya Barzaniler nasıl Kürd gücü olarak görüebilir? Bu ihanet değilse, peki ihanet nedir?

Barzani ve Şivan Perwer'in Diyarbekir ziyaretleri | Independent Türkçe

5 peşmergenin şehit edilişinin, 7 peşmergenin yaralanması olayı var. Barzaniler, Irak-PDK ve kuzeyli yalakaları dışında herkesin itifakla söylediği bu katliam Türkiye’nin F-16 uçak ve sihaları ile yapılmış olduğudur. Barzaniler ve onların yalakalarının bunu PKK yaptı ısrarının nedeni nedir? Bunun birçok nedeni vardır. Bir, kendi aile iktidarlarını korumak, ikincisi; Türkiye istediği için. Bunun için Barzaniler her türlü çirkefliği yapar, yapıyorlarda. Bu nedenle PKK ve Irak-PDK arasındaki savaş Kürdün Kürde karşı savaşı değildir, sömürgecinin kayyum tetikçilerinin Kürd millet güçlerine karşı savaşıdır. Eğer bu değilse aynı gün Türk uçakları sivil insanların yaşadığı ve BM denetiminde olan Maxmur kampının bombalanması konusunda Barzaniler ve yalakalarının bir itirazı olmadı. Sanki ayda bir yer bombalanmış gibi kendilerini ilgilendirmedi. Orası Kürdistan toprağı ve Türkler burayı bombalıyor. Sivil Kürdü ya öldürüyor, ya yaralıyor. Bunu görmemek, sessiz kalmak Kürdistan yurtseverliği, Kürd milliyetçiliği midir? Valla değil, ama bu ihanete tekabül eder.

Veda degil baris havasi* - Al-Monitor: The Pulse of the Middle East

Kimi çevreler, bunca olan bitene rağmen milli birlikten dem vurup duruyorlar. Kürdün Kürd eliyle öldürülmesini istemiyorlar. Haklıdırlar ama olan biten bu değil ki, sömürgeci güçlerin kayyum tetikçilerinin Kürdlere karşı savaştırılmasıdır. Olan biten budur. Bu, sadece PKK’ye karşı mı? Elbette değil, büsbütün olarak kendi yalakaları dışında ne kadar Kürd siyasal gücü varsa hepsine karşı aynı icraat sahibi oluşlarıdır. Bugün yaşanan PKK-Irak-PDK çatışmasıda bunun en son halkasıdır. Bu tür olumsuzlukların olmaması için sömürgeci güçlerle şu veya bu şekilde ilişki içinde olan Kürd siyasal güçlerin tasfiyesini gerektiriyor. O da yakındır. Sonları Kaddafi ve Saddam’ın akibeti olacaktır. Listeye alınmışlardır. En son Hewler’i ziyaret eden ABD heyetinin Barzanilere ilettiği budur. “Böyle devam ederseniz sizde İran ve Türkiye ile birlikte tasfiye edileceksiniz” dendi. Bu da sadece zaman meselesidir.

9 Haziran 2021

Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top