Gündem

İSRAİL FİLİSTİN GERİCİLİĞİNE KARŞI SAVUNULMALIDIR

öne çıkan

İSRAİL FİLİSTİN GERİCİLİĞİNE KARŞI SAVUNULMALIDIR

Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

Yine bir cadı kazanı kaynatılıyor. İsrail devleti veya Yahudi milleti yine hedef tahtasına konuluyor. İsrail ve Filistin arasında olaylar birden alevlendi. Kim bunu ateşledi açığa çıkarmak önemlidir. Bunun bir amacı olmalı. Amaç ne? O belli. Bölge gerici devletleri kendi iç sorunlarını Filistin sorunu üzerinden aşma amaçındadır. Şu anki İsrail-Filistin çatışmasının nedeni budur. Bunun sonucu ne olur derseniz olacak olan Filistin halkına olacaktır. Onlara büyük bedel ödetilecektir. Bunun sorumlusu da bölge gericiliğidir. Bunun başını da İran ve Türkiye çekmektedir.

Kendi ülkelerindeki iç sorunları Filistin üzerinden aşmayı düşündüklerinden dolayı cihatçı Hamas’ı İsrail’e saldırttılar. Füzelerle İsrail vuruldu. İsrail buna cevap verdi. Vermese miydi? İran ve Türkiye’nin başını çektiği sağ ve sol kesimlere bakılırsa öyle olması gerekirmiş. Bu bir şaka mı? Hangi ülke kendisine füzelerle saldıran bir terör örgütüne karşı sessiz kalır? Elbette kalmaz, zaten İsrail de sessiz kalmadı. Kendini korumaya çalışıyor. Buna hakkı var.

Kimse anti-İsrail tutumunu Filistin hamiliğine soyunarak haklı gösteremez. İsrail ne anti-demokratik, ne de dini bir devlettir. Demokratik bir devlettir. Durup dururken Filistinlilere saldırmamaktadır. Filistin sorununun demokratik kurallar içinde çözümünü daima savunan bir devlettir. Bilindiği gibi 1948’de BM’nin almış olduğu “iki devletli çözüm“ önerisi vardı. Buna yanaşmayan gerici, cihatçı Filistin önderliği ve onların hamiliğine soyunmuş bölge gerici devletleridir. Bu gerici şer cephesine göre “Siyonist İsrail devleti yıkılmalı, Yahudiler ya geldikleri yere gitmeli, ya da denize dökülmelidir.“ Mantık budur.

Hangi aklı başında insan buna evet diyebilir? Hiç kimse. Ama şer cephesi bunda direnmektedir. Bu şer cephesi sadece sağdan oluşmamaktadır, sol da bunun bir bileşenidir. Dikkat edilirse Filistin sorununda bölgedeki sağ ve sol kesimler tekleşmiş durumdadır. Ne zanan Filistin’de bir hareketlenme olursa, sağ ve sol cenahlar hep bir ağızdan “Filistin halkının yanında olduğunu, Filistin mücadelesinin kazanacağını“ vb. propaganda ederler. Dahası Filistin gerici önderliğini örgütleyen, her alanda destekleyen bölge gerici devletleri olmasına karşın, bu sol tarafından da desteklenmektedir.

Dikkat edilirse hem sağ‘ın, hem sol‘un kullandığı tüm argümanlar bile aynı. Bunun bir nedeni olmalıdır. Bu da İsrail düşmanlığıdır. Yahudi düşmanlığıdır. Buna ister “anti-siyonizm“, ister “anti-semitizm“ deyin farketmez. Düşmanlık edilen İsrail devleti ve Yahudi milletinin varlığıdır. Bu da gerici bir tutumdur. Burada sağ cenaha bir şey anlatmak saçma olur ama sol’a gelince eğer sağ ile tekleşiyorsa bu sol’da bir problem var demektir. Kaldı ki bölgede bildiğimiz manada bir sol da kalmadı. Varolan da sağın izdüşümüdür.

Başkaları bir yana Kürdler dikkatli olmalıdır. İran ve Türkiye’nin başını çektiği ve tüm kesimlerin -sağ ve sol- desteklediği anti-İsrail, anti-Yahudi cepheden uzak durmalıdır. Özeliklle son kapışmada kimi Kürd çevrelerin İsrail karşıtı, Filistin yanlısı girişimlerde bulunması Kürdler adına kabul edilemez. İzlenen bu politika Kürd millet politikası olamaz. Bu politika Kürdler içine sızmış sömürgecilerimizin taşeronlarının politikasıdır. Reddedilmelidir. Uzak durulmalıdır.

Kürdlerin ne İsrail devleti, ne de Yahudi milleti ile bir problemleri yoktur. Daha ötesi ortak çıkarlarımız ve ortak düşmanlarımız vardır. Ortak düşmanlarımız anti-İsrailci devletler ve anti-Yahudi şer cephesidir. Çünkü aynı güçler Kürd millet düşmanlarıdır da. Mesele bu kadar açıktır. Buna rağmen Kürdler adına İsrail devletine karşı Hamas ve onun gibi gerici, cihatçı güçler ile onların hamileri olan İran ve Türkiye şer cephesinin politikasının aynısını izlerse bilinsin ki, bu güçler sömürgecilerimizin taşeronu güçlerdir. Bizim safımız bellidir: İsrail devletinin de içinde yer aldığı dünya demokrasi güçleridir.

13 Mayıs 2021

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top