Genel

GELECEĞİN A TAKIMI ÜYESİ VE ABD YENİ BAŞKAN YARDIMCISI KAMALA HARRİS KİMDİR ? KALİFORNİYA BAŞSAVCISI İKEN NELER YAPTI ?

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden’ın başkanlığa seçilmesinin ardından yardımcılığına ise eski Kaliforniya Başsavcısı ve son olarak Kaliforniya senatörlüğünü yapan Kamala Harris getirildi.

2003 yılında Kaliforniya Başsavısı olan Harris, 2016 yılında da aynı yerden Demokrat Parti senatörü seçilmişti. 2020 yılının başında ise Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için çalışmalara başlarken mart ayında kampanyasını sonlandırarak Joe Biden’a desteğini açıklamıştı.

ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı olan Harris, seçimin ardından yeni bir tartışmayı da başlattı. Harris’in bir kadın ve siyah olarak ABD’de başkan yardımcılığına getirilmesi tüm dünyanın ilgisini çekerken, Harris’in başsavcılığı döneminde yaptıkları yarın yapacaklarına dair ipuçları veriyor.

ABD savcıları arasında sistemin devamlılığı için “adil” yargılamaya vurgu yapan ve kendilerini “ilerlemeci” savcılar olarak tanımlayan grubun içerisinde olan Harris, eyalet savcısıyken bu grupla ceza sistemindeki reformlar konusunda ters düştü. Öte yandan Harris, başsavcılığı döneminde delil tahrifatı, sahte tanık, görevi suistimal gibi olaylarla pek çok davada haksızlığa yol açarak, suç işledi.

Polis hakkındaki delilleri sakladı

2010 yılında laboratuvardan uyuşturucu çalmakla ve yapılacak uyuşturucu operasyonlarında sabotaj yapmakla suçlanan bir polis hakkındaki delilleri saklayan dönemin eyalet başsavcısı Harris, olayın Demokrat Parti’li meclis üyelerinin olayı bildiklerine dair yazının yazdığı bir notun ortaya çıkmasıyla mahkeme tarafından kınandı.

Harris bunun üzerine yargıcın evli olduğu erkeğin bir ceza hukukçusu olduğunu öne sürdü ve “çıkar çatışması” iddiasıyla karara itiraz etti ancak kabul edilmedi ve teknisyen polisin baktığı yaklaşık 600 dava reddedildi.

Harris, sonraki yıllarda ise doğrudan düşük gelirli siyahi ABD yurttaşlarını hedefleyen bir yasanın savunucu oldu. Önerilen yasa okullarından sürekli olarak geri kalan, devam edemeyen öğrencilerin ailelerine yasal yaptırımların uygulanmasını içeriyordu.

Ölüm cezasının iptal edilmesine karşı çıktı

2014 yılında Orange bölgesinde bir federal savcının ölüm cezasını anayasaya aykırı bularak iptal ettiğinde, Harris bu kararı temyize taşıdı. Temyize taşıdığı ölüm cezası hakkında “Mahkemelerimizin sanıklara sağladığı önemli korumaları baltaladığı” gibi ilginç bir konuşma yapan Harris’in vakaları bununla da sınırlı kalmadı.

Esrar kullanımının ABD’de tartışılmasının ardından, Kaliforniya eyaletinde esrarın düşük miktarda eğlence amacıyla kullanımı serbest bırakılmıştı. Bu konuda ise 2014 ve 2018 yıllarında iki farklı Harris karşımızdaydı. 2014 yılında esrarın serbestliğine kesinlikle karşı çıkan Harris, başkanlık seçimlerinin yaklaştığı dönemde çark ederek esrar kullanımını savunur hale geldi.

Polis şiddetini destekledi

Dönemin başsavcısı Harris, 2015 yılında aralarında ABD’li memurların da katledildiği silahlı saldırıların araştırılması konusundaki tasarıyı reddederken, kısa süre sonrada polislerin kullandığı vücut kameralarının eyalet çapına yayılmasına karşı çıktı.

Yanlış mahkumiyet kararlarıyla ünlü 

1999 yılında üvey kızına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan George Gage isimli erkek, adli tıpın, tanıkların cinsel saldırı gerçekleşmediğine yönelik ifadelerine rağmen Harris Gage’yi 70 yıl daha hapishanede tutacak kararı verdi.

Öte yandan Daniel Larsen isimli yurttaş için kayıt dışı silah bulundurmaktan 28 yıl ceza veren Harris, tüm delillerin aksine kararından dönmemişti. Ancak temyiz sonrasında Larsen’e verilen ceza bozuldu.

Bugün ABD Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Harris’in yukarıda sayılan kanun dışı hareketlerinin dışında Johnny Baca, Kevin Cooper gibi toplumsal tepki çeken davalarda da ismi sık sık anılıyor. Kendisine yönelik en büyük eleştiri ise adalet silahını ölçüsüz olarak delilleri karartarak ve yorumlayarak haksız mahkumiyet kararları vermesi.

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top