Genel

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ NEDİR ve NASIL OLMALIDIR?

Demokratik kitle örgütleri Ekonomik -Demokratik mücadele temelinde ortaya çıkan örgütlerdir. Bunlar faaliyetlerinin temeline ekonomik- demokratik mücadeleyi oturtmak zorundadırlar. Kendisini var eden koşulları ve faaliyetlerinin temeline oturtmak zorunda olduğu sorunları göz ardı eden, buna burun kıvıran veya buna iş olsun torba dolsun diye yaklaşan bir örgüt süreç içinde Demokratik kitle örgütü özelliğini yitirir, ve çok dar bir çevrenin ahbap çavuş ilişkiler içinde olan örgüt haline gelir. Günümüzde demokratik kitle örgütleri bu aşamadadır. Günden güne sürekli
kan kaybetmektedir.
Bu örgütler alabildiğine geniş ve koşullar elverdiğince gizlilikten uzak olmalıdırlar.
Bunlar sadece Devrimciliği meslek edinmiş kişilerle kendini sınırlamamalıdır. Tersine daha gevşek olmalı ve muhtevası gereği proğram ve örgütlenmesiyle geniş kitleleri bağrında toplama perspektifi ile hareket etmelidir. Soruna bunun tersi bir yaklaşım örgütü daraltır . Kitlelerden koparır. Onu dar bir kadro örgütü haline getirir ve süreç içinde o örgüt Demokratik kitle örgütü olma vasfını yitirir. Bir kişi şu soruyu soruyor.
Neden bu kadar çeşitli örgüt biçimleri var?
Bu soruya yönelik cevabımız “ her demokratik kitle örgütü belirli bir ihtiyacın ürünüdür. Ve ihtiyaçtan doğmuştur ihtiyaçı karşılamak zorundadır da ondan “ diye cevap vermeliyiz. Fakat böyle söylememize rağmen yine bir çoğumuz bu kadar çeşitlilik gösteren örgüt biçimlerinin birini diğerinden ayırma özelliklerini ancak kaba hatlarıyla ortaya koyar, sorunun derinliklerine giremez. Sonuçta her hangi bir örgüte onun niteliğine uymayan görevler yükleriz. Her mesleki örgütlerin farklı farklı proğramları tüzükleri amaçları vardır. Kitleyi bu amaca ulaşmak için üye yaparak mücadeleyi sürdürür. Taksi iş kolunda olan sorunların çözümü farklıdır. Ama kendisini kitle derneği olarak gören örgütlerin haklı mücadeleye destek vermemesi de düşündürücüdür. Alevi ve Kürt emekçilerinin örgütlenme amacı proğramı tüzüğü farklıdır. Farklılık zenginliktir. Bir kitle derneği bu benim sorunum değil diye göz yumar kulak tıkar ortak sorunlarda ortak.mücadele içinde yer almazsa sekterlik yapıyor anlamı taşır. Dayanışma kitle dernekleri arasında olmazsa olmazlarımızdandır.
GAZETE KÖK/AVUSTRALYA
HÜSEYİN BİÇER 16/8/2021
MELBOURNE

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top