Gündem

AKP MHP İKTİDARI ÇÖKERKEN MAFİA HESAPLAŞMASI BAŞLADI!

AKP MHP İKTİDARI ÇÖKERKEN MAFYA HESAPLAŞMASI BAŞLADI!

AKP MHP faşist iktidarı ekonomik ve sisyaseten çökerken mafya hesaplaşması başlamış oldu.

Bugün küresel kapitalist sistem içerisinde bir tane savaştan beslenmeyen, uyuşturucudan ve mafyadan faydalanmayan temiz ülke gösterebilirmisiniz? Elbette bu sorunun karşılığını verecek küresel kapitalizm içerisinde bulamayız!

Küresel kapitalist sistem içerisinde pisliklere, mafyaya uyuşturucaya, beyaz kadın ticaretine, organ ticaretine, silah ticaretine ortaklık yapmamış ve şovenizme, yabancı düşmanlığı yapmayan, faşizme bulaşmayan bir ülke varmı?

Ülke çıkarları adı altında hangi ülkenin topraklarına düşen bombaların,silahların, füzelerin patlamasında ve satılmasında insanların ölümüne sebep olmayan bir ülke göstere bilirmisiniz?

Kapitalist,emeperyalist sistemin iyisi, kötüsü olmaz. hepsinin çıkarları insan emeğinin sömürülmesine (Artı -değer) üzerinden sermayesini artırma ve büyütme derdine düşmüşken!

İnsan hakları, hak, hukuk ellerinde tuttukları enstürmanların parçasından ibaretir ama asla uygulanmaz söylemle, pratik hiç bir zaman uyuşmamıştır.

”Kapital, işgücünün ne kadar yaşayabildiği sorunu ile ilgelenmiyor. Onu ilgilendiren tek şey, bir işgününde işgücünü son kertesine kadar kullanmaktadır. Bu amacına, işgücünün ömrünü kısaltmakla ulaşıyor. Tıpkı, tarlasından daha fazla ürün almak için toprağından daha fazla ürün almak için toprağının verim yeteneğini yıpratan çiftçi gibi”… K.Marks;”Kapital” c.1

”Fakat, nasıl ki,daha iyi giyim,yiyecek, davranış şu yada bu ölçekli peculuim kölenin bağımlılık ve sömürülmesini ortadan kaldırmıyorsa, aynı şeyler(yani işçi için daha elverişli koşullar), onun bağımlılık ve sömürülmesine son vermez. Ve gerçekten de, kapital birikimin bir sonuncu olarak emek fiyatının yükselmesine, işçinin kendi elleriyle hazırlanıp kendi boynuna geçirdiği altın zincirin uzunluk ve kalınlığını pek az etkiler.”K.Marks: Kapital c.1

Her şeyden önce Kapitalizm çıkarlarını gözetir. ”Kärı”ve çıkarı olmadan insanlık adına bir adım atmaz!

Eğer çıkarları varsa balıklama atlar, onu kendi lehine çevirmek içinde her türlü yalanı ve medya kuruluşlarını kullanarak kendine mal etmeye çalışır.

Uluslararası ”mali-sermaye, ekonomik ve uluslararası ilişkilerde ilişkilerde o denli önemli ve büyük bir güçtür ki, siyasal anlamda  tam bağımsızlığa sahip devletlere bile boyun eğdirebilir; zaten eğdirmektedir de.” (Lenin) ”Emperyalizm adlı yapıtından s.99.”

Günümüzde küresel kapitalizmden bağımsız hiç bir güç tek başına hareket edemez. Ne savaşlar, ne petrol enerji tekelleri, ne mafyanın uyuturucu trafiği, silah tüccarların cırıt

atması nede beyaz kadın ticareti ve organ kaçakcılığı bile emperyalist-kapitalist sistemden bağımsız hareket edemezler.

Ayrıca burjuva devlet biçimlerinde ”Lenin deyimiyle satın alınamayacak devlet memuru yoktur”

Bugün mafya devlet ilişkiside bu biçimde sürmektedir. Devlet mafyayı beslemezse, destek vermezse, gelişmesi ve büyümesi mümkün (mü)?

Osmanlı devletin üzerine inşa edilmiş bir T:C devleti hangi  devrimleri yapmış? ”Ermeni sorunumu çözülmüş? Rum sorunu mu çözmüş? Kürt sorunumu çözmüş? Alevi sorunumu çözmüş!

Bu  coğrafya üzerinde yaşayan tüm halkları kalt ederek yoketme ve imha politikasıyla çözerek halkların elinden topraklarını ve evlerini barklarını zora dayanarak göçe ve tehcire zorlayarak mallarına mülklerine kızlarına ve kadınlarına, çocuklarına tecavüz edilerek el koymuşlardır.

Bu söylediklerimi araştırmak isterseniz sürgüne ve tehcire ugrayan toplumların tarihinde bulabilirsiniz.

Geçmiş tarihle yüzleşmeden soykırımları ve sürgünleri, techirleri, ganimet diyerek üzerine çökersen gelecek nesiller bunu örnek alarak devlet mafya ilişkisi şekillenir ve her dönemde ”Vatan millet sakarya edebiyatının” altından mafya çeteleri şekillenerek ortaya çıkar.

Devlet bunları tetikçi olarak her dönemde kullanmış sonrada kendi  zora düştüğü anda mafyadan arınma adına onlarla sembolik olarak hesaplaşmaya kalksada bir türlü kirli ilişkilerin den arınmamıştır.

”Devlet, sınıf çelişkilerinin uzlaşmaz olmaları olgusunun ürünü ve belirtisidir. Nerede sınıflar arasındaki çelişmelerin uzlaşması nesnel olarak olanaklı değilse, orada devlet ortaya çıkar. Ve tersine;devletin varlığı da,sınıf çelişkilerinin uzlaşmaz olduklarını tanıtlar.” (Lenin Devlet ve İhtilal)

Ülkemizde geçmiş tarihlere baktığımız da; Devlet ne zaman  ekonomik ve siyasi olarak zora düşse! Hemen vatan sever faşist (MHP) çeteleri vatan millet sakarya edebiyatıyla  devletin yanında yer almıştır.

 ABD emperyalizmin 6 filo askerlerinin (Dolmabahçeye) limanına gelmesine Devrimci önderleri ”Denizler ve arkadaşları” ABD askerlerine karşı mücadele ederken!

İşte bugün iktidar olan AKP’nin lideri Erdoğan ve arkadaşları Milli mücadele  dernekleri  adı altında Dolmabahçede ABD askerlerine korumak için sahip çıkarak devrimcilere saldırıyorlardı. Bugün kalkmışlar emperyalizme karşı olduklarını söylüyorlar.

1977. 1 Mayıs katliamında kontrgerilla,MİT MHP faşistlerin ve Doğu Perinçekin partisi Aydınlıkçılar  olarak tarihe geçmiştir.

1978 Aralık da  Maraş katliamında Kürt ve Alevi insanların öldürerek linç etmişlerdir. MİT ve faşist MHP’nin boşrol oynadığını olarak tarihe geçmiştir.

Yine Malatya, Çorum olaylarında devletin faşist çeteleri ile ortak düzenledikleri ortaya çıkarak tarihe geçmiştir.

Ülkede nerde işçi hareketi ve grevler direnişler varsa işverenlerin destekleriyle MHP faşistleri ve mafya kolkola olmuşlar.  Grev ve direnişleri katliama çevirmek için devlet güçleri ortak hareket ederek işçilerin emekçilerin üzerlerine saldırarak kurşun yagdırarak Grev kırıcılığında baş rol oynamışlardır.

12 faşist diktatörlüğüde MHP faşistlerini   ve Ermeni eylemlerinde kullanmışlardır.

Bugün dahi  mafya çetelerin 12 Eylül askeri faşist diktaörlüğü üzerinde güçlenerek bugünlere gelmişlerdir.

90 yıllarda Kürt halkını imha etmek için Jitem ve faşist MHP çeteleri ile birlikte Kürdistan’da köy yakmalar. Kürt halkını zorla göçe zorlayarak topraklarına mallarına el koymuşlar!

Binlerce kürt halkı faili meçhul şekilde kayıp edilerek yok edilmiştir. Ayrıca Kürt işadamları ve aydınları bu faili meçhul olarak kayıp edilmiş halen akıbetleri konusunda devlet bir açıklama yapmamış ve suça ortak olmuşlardır..

Bu devlet mafya ilişkileri  93 Sivas Madımakta 33 insanı diri, diri yakarak öldürmüşlerdir.

Somada 301 maden işçileri öldüğü günde. ”Erdoğanın danışmanı” işçileri tekmeliyordu bu iktidar aynı zamanda işçi düşmanıdır.

Bu gün AKP MHP tek adam rejimi ekonomik ve siyasi olarak sıkıştığında hemen savaşlara sarılarak Kürt halkına karşı imha  ve soykırımdan geçirmek için yine vatan millet sakarya edebiyatına sarılarak devam etmektedir.

Ne zaman sııkışsalar Kürtleri ve devrimci, demokratları HDP’yi ve DBP sini  kapatmak için  hergün siyasi soykırım operasyonlar düzenleyerek! On binlerce HDP ve DBP partiye üye ve yöneticiler  cezaevlerin de yatmaktadır. Bugün cezaevlerinde işkence ve tecrit devam etmekte olup cezaevlerinde siyasi tutsakların başlattıkları açlık grevleri devam etmektedir.

Ülkede hak,hukuk adalet diye bir olgu kalmamıştır. Ama diğer yandan mafya devlet ilşkisini kapatmak için de algı operasyonları hız kesmeden devam etmektedir. Amaç iktidarlarını sürdürmek için her türlü kirli ilişkilerini örtmek perdeleyerek tek adam baskı faşist rejimini devam ettirmektir.

Ancak bunlardan kurtulmanın tek yolu toplumsal hareketi yaratmak için işçi ve emekçi sınıfların, işsiz gençlerin  örgütlenmesinden ve devrimci mücadele ile mafya devlet ilişkisi son bulacaktır.

Umutsuz olmamak gerekir devrimci, sosyalistlerin, demokratların sivil toplum örgütleri sendikalar bir araya gelerek ortak mücadelede öncülük etmelidirler!

Faşizme karşı omuz omuza mücadeleyi yükselterek faşizmi iktidardan indirmek olmalıdır.

25.5.2021

Mehmet Özcan

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top