Genel

ABD BAŞKANI JOE BİDEN DÜNYAYA DEMOKRASİ Mİ GETİRECEK?

Dünyanın gündemi ABD seçimleri ve yeni Amerikan Başkanı Joe Biden oldu. Sanki dünyada yeni bir devrim olmuş gibi, yeni değişimler yaparak dünya ekonomik ve siyasi çehresini değiştirecek gibi umutla bakılmakta. Amerika türü hayali benzetmelerle ve övgülerle dünya medyası yarış içinde birbirini tamamladı.

Başkan Biden ile imparatorluk geri mi dönüyor? – Esteban Mercatante | Simurg News

Can ÖZCAN

Dünyanın gündemi ABD seçimleri ve yeni Amerikan Başkanı Joe Biden oldu. Sanki dünyada yeni bir devrim olmuş gibi, yeni değişimler yaparak dünya ekonomik ve siyasi çehresini değiştirecek gibi umutla bakılmakta. Amerika türü hayali benzetmelerle ve övgülerle dünya medyası yarış içinde birbirini tamamladı.

Sanki ABD’ de şimdiye kadar Demokrat partiden Başkan olmamış veya seçilmemiş gibi abartılı biçimde savaşların sona erecekmiş gibi umut kuranlar çok oldu. Gerçekten öyle bir şey olacak mı? Demek ki, Kapitalist-emperyalist sistemin mali sermayenin desteğini ve güveni kazanmasa Jeo Biden Başkan olabilirmiydi?

Soruna böyle bakılmadığı sürece düz mantıkla hareket edilerek Amerika’da ve tüm dünya da tüm sorunlar çözüldü. Savaşlar tarihe karıştı, refah huzur gelecek, dünyada ezen, ezilen kalmamış havası yaratılıyor. Şimdiye kadar ABD Başkanları ne yaptıysa Jeo Biden’de onu yapacaktır.

Amerika sömürgeci politikasından dünya halklarına karşı savaşlardan vaz mı geçti? Hayır tabii ki yine savaşlar olacak yine insanlar Amerikan bombalarıyla ölecek yine insanlar, Amerikan ekonomik ve siyasi baskıları sonucu açlıktan yoksulluktan ölecekler. Meseleye böyle bakılırsa doğru olarak yaklaşılmış olunur.

İlk önce gelişmelere yorum yapmaktan çok neden Amerika seçim öncesi ve dünya kapitalist sistemi ve medyası Joe Biden seçim malzemesi yaparak, Dünyanın nasıl ilgisini çekmeyi ve bir anda seçimlere başlamadan seçimin fevorisi gösterildi.

Dünya Amerikan seçimlerine kilitlenerek Jeo Biden kapitalizmin ve dünyanın demokratı, barış meleği ve Amerikan politikasını değiştirici olarak lanse edildi. DONALD TRUMP yolsuzlukları umursamaz tavırları ile dünyanın ve ABD vatandaşlarının nefretini kazandı. Değişmesi gerekiyordu ve seçmenlerin oyu ile değişti.

Amerika’da iki parti vardır. Cumhuriyetciler ve Demokratlar bir dönem bir parti yönetir, eğer halk ve sermaye memnunsa ikinci seçilme hakkı olur. devamlı bir parti iktidarda ise diğer parti muhalefette kalmıştır. Bu sorulara doğru yanıt bulmadan Amerikan’ın yeniden keşfini yapamaya kalkanlar ve sorunlara eksik yanıt bulmuş olurlar.

Bugün dünya kapitalist-emperyalist sistemi tıkanmış olup kapitalizmin yeniden alternatif olma gücünü kayıp etmiştir. Elbette bu krizler içinde çırpınırken de yeni yüzler yeni kuratarıcı tanrılar yaratmak zorunda dır. Bu kapitalist sistemi ayakta tutmanın bir parçasıdır. Yani dünya küresel kapitalizmi yıllardır, kapitalizmin yapısal krizlerini yaşadı yeni adına yeni değişiklilere gidildi.

Bugün 1929 krizinden daha buhranlı bir küresel kapitalizmin krizi ile karşı karşıya kalmış oldu. Dünya kapitalist sistem bir depremle karşı kaşıya bu gün bu kriz kapitalizmin sonu demektir. Bu kriz yeni dünya savaşlarına gebe demektir.

Çünkü artık dünya Liberal ekonomik politikanın iflas etmiş olup yeniden Amerika seçimlerinin global dünyayı değiştireceğini, ve Jeo Biden dünya siyasetine yön vererek demokrasi ve dünyada barışı getireceğini düşünmek kadar bir ütopya olamaz.

Dünya halkları bu gün açlık ve yoksullukla ve savaşlarla baskı işkence ile yönetilmektedir. Kapitalizmin krizleri ve buhranları hiçbir zaman bitmemiştir. Kapitalizmin kendisi krizdir. Kapitalizmde krizler bitmez, sınıf çelişkilerinin derinleştiği ve keskinleştiği bir dönemde insanların açlıkla baş başa bırakıldığı her gün kapanan ve iflas eden fabrikaların kapandığı bir ortamda işsizliğin çığ gibi büyüdüğü bir dönemde kapitalizmin krizden kurtulması mümkün mü?

Coronavirüsü döneminde; Sadece Amerika’da 304 bin insanın öldüğü bir günde! Milyonlarca İnsanın işini kayıp ettiği Amerikan Başkanı seçilen Joe Biden, Pandemi ve ölümleri durduracak mı?

Kapitalizm Pandemi dönemini dahi fırsata çevirmiş ilaç tekelleri birbirleriyle kär için yarışmaktalar. Yeni ABD Başkanı Joe Biden dünyada savaşları bitirmek ister mi? Amerika’da demokrasiyi hangi ekonomik güçle insanları rahatlatabilir? İnsanların refah seviyesini yükseltebilir? Tabiî ki hiçbiri değildir.

Amerikan seçiminde neden Joe Biden Başkan yapıldı? Birincisi, Amerika yıllardır ikinci sınıf vatandaş olarak baktığı zenci topluluğu kazanarak krizin en çok vurduğu kuşkusuz yoksul zenci toplumunu yanına alarak herhangi toplumsal patlamalara karşın tedbir olarak zenci topluluğu tarafsızlaştırmak olarak görülebilir.

Dünya da yüz yıllardır beyaz siyah ayrımının ırkçılığın yaşadığı zencilerin köle olarak kullanıldığı yerde yine Amerika’dır. Tüm bu ırkçılığın yanında dünya ya yeni bir imaj gerektiğinin bilincinde olan Amerika ve tekelci kapitalizm Joe Biden Başkan seçilmesi ön görerek seçimler propaganda olarak savaşları durdurma ve işgal ettikleri topraklardan askerlerini çekeğini her Başkan gibi Joe Biden söz vermiştir.

Amerikan imajını savaşlarla işgallerle anılmasından kurtararak bir nebze olsun dünya ya güven vermek istemiştir. Yapabilir mi? Zor olarak görüyorum. Joe Biden Afganistan’da Irak da işgale son vereceğini ve savaşların olmayacağını söylüyor dünya süper gücü olarak savaşlarla işgal ettiği sömürgelerinden çekilebilir mi? Veya sömürgeci politikasından vaz geçebilirmi? Tabii ki bu mümkün değil.

Dünyada kapitalizmin çeşitli yönetme biçimleri vardır. Her zaman yıpranan yönetimini ve hükümetini başka bir yönetimle değiştirmesi gibi, BUSH yönetimi dünya da Sovyet sosyalizmin çözülmesinden sonra savaş işgallerle dünya ya Amerikan gücünü göstermekti, bu serüven ve senaryo 11 Eylül eyleminden sonra hız kazanarak pratiğe geçirilmiş olundu.

Bugün savaşlarla işgallerle ve dünya kapitalist sistemin krizi ile çökmüş ve yıpranmış bir Amerika ve DONALD TRUMP yönetimi var. Bunu değiştirmesi gerekirdi son seçimlerle demokrat görünümlü. Joe Biden Amerika ya ve dünyaya bir nebze nefes aldırabilir mi? Kapitalizmin yönetme biçimlerinde bazen diktatörler, bazen liberaller, bazen de söz de demokratlar yönetime gelirler!

Bu devlete ve tekelci kapitalizme nefes aldırmaktır. Ama bu çözümler ne Amerikan emekçi sınıflarına yararı olur ne de dünya emekçi sınıflarını kurtarabilir. Yine dünyada savaşlar kapitalizmin krizleri devam edecektir. Kapitalizm kendini kurtaramıyor ki, emekçi sınıflara insanlığa umut olabilsin. Joe Biden de kapitalizmi kurtaramayacaktır.

Tek kurtuluş kapitalizmi krizlerden kurtarmak değil, tam tersine çöküşünü hızlandırarak emekçi sınıfların iktidar mücadelesini hızlandırarak işçi ve emekçi sınıfının iktidarı sosyalizmi kurmak olmalıdır. Kapitalist sistemin emekçi sınıflara verecek hiçbir çözümü kalmamış ve bitmiştir. Gelecek sosyalizmde gelecek sosyalist devrimlere gebe olacaktır.

KAHROLSUN KAPİTALİZM VE FAŞİZM! YAŞASIN SOSYALİZM!

Can ÖZCAN

Yorum yap

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

To Top