Gündem

14 HAZİRAN 2021 DÖNÜM NOKTASI

“TÜRKİYE’DE ÇETELER SAVAŞI“ makalemizde Sedat Peker ile Erdoğan iktidarı arasında bir uzlaşma olur mu diye sormuştuk. Bundan sonra Türk devletinin nasıl dizayn edileceği konusunu ise bir sonraki makalemizde ele alacağız demiştik.

Ve şunu da eklemiştik:

“Bilindiği üzere 14 Haziran 2021 tarihinde NATO toplantısı var. Basına yansıdığı kadarı ile bu toplantıda ABD Başkanı Joe Biden Türk devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya gelecektir. Öngörümüze göre Biden, Erdoğan’ın önüne birçok dosya gibi Sedat Peker ve Nuri Gökhan Bozkır dosyasını da koyacaktır. Bu dosyalarla Erdoğan’nın artık yolun sonuna geldiği kendisine hatırlatılacaktır. Önüne iki seçenek konulacaktır. Kendisinden İran karşısında ABD’nin desteklemesi istenecek, bunu kabul etmezse onu kurtların önüne atacaktır. İşte bu durumda Sedat Peker’e verilen rol daha da berraklaşacaktır. Erdoğan’ın İran’a karşı ABD’yi desteklemesi durumunda Sedat Peker’in Erdoğan’a yönelik bir suçlaması olmayacaktır. Yok Erdoğan, ABD’yi desteklemezse Sedat Peker, Erdoğan’ı hedef tahtasına koyacaktır. Erdoğan bunun farkındadır. Bu nedenle şimdiye kadar olay boyutunda sessizliğini korudu. Eğer bu ara Sedat Peker, Erdoğan’ı hedef tahtasına koyarsa bilin ki, Erdoğan, ABD teklifini ret etmiştir. Gerisi Erdoğan ile muhalifleri arasındaki kavgaya kalmıştır.“ ( Sedat Peker bizim bu tespitimizi doğrularcasına, Erdoğan ile ilgili videosunu 14 Haziran sonrasına erteledi.)

14 Haziran’ı beklemeden ortaklarının zorlamasıyla Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’ye karşı uluslararası bir komplo var. Sedat Peker bu planın bir parçası ve ajandır“ diye onu hedef tahtasına koydu. Bunun üzerine Sedat Peker, 8.videoda üstü örtülü bir cevap verdi. Bir dahaki videoda “Tayyip abi, seninle abi-kardeş olarak konuşup helalleşeceğiz“ dedi.

Bunu nasıl okumak gerekir? Birlikte işlediğimiz suçları ortaya koyacağım. Seni iç ve dış kamuoyuna havele edeceğim, ben de işlediğim günahlarım için toplumdan özür dileyeceğim demek istedi. Bunun çerçevesi de 14 Haziran sonrası çizilecektir. Yine bize göre bir uzlaşma olmayacaktır. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan, iktidarının devamı için tercihini Sedat Peker’den yana değil, şu anki ortaklarından yana koydu. Bu da Sedat Peker’in bundan sonra tavrının çerçevesini oluşturacaktır.

Buna 14 Hazıran’da Biden-Erdoğan görüşmesinin esasta etkisi olacaktır. ABD, Türkiye ile bir pazarlık yapmayacaktır. Bir uzlaşmaya gitmeyecektir. Türkiye’ye karşı elinde çokça koz var. Masaya koyacaktır. Bunları işleme koyup koymamayı Türkiye’nin vereceği tavizlere göre ayarlaycaktır. Sedat Peker’in bundan sonraki mesajları da buna endekslidir.

Ne dedik? ABD’nin elinde Türkiye’yi köşeye sıkıştıracak çok dosya var. -Halkbank, S-400, petrol, silah, uluşturucu ticareti, terör örgütleri ile ilişkisi, insan hakları ihlali vs.- Bu dosyalar Erdoğan’nın önüne konulacaktır. Kendilerinden tavizler istenilecektir. Buna karşılık Türkiye ne gibi tavizler verir bilmiyoruz. ABD’yi tatmin edecek derecede taviz vermezlerse dosyalar birer birer açılacaktır. Bu iş Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin uluslararası bir mahkemede yargılama aşamasına kadar gidebilir. Eğer ABD’yi tatmin eden tavizler vermeseler yarın uluslararası alanda bir mahkeme tarafından Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi için bir tutuklama kararı çıkarsa kimse şaşırmasın.

Tekrarından fayda var. Recep Tayyip Erdoğan, Sedat Peker ve karşıtları arasındaki kavgada tercihini açıkça ortaya koydu. Sedat Peker karşıtı güçleri tercih etti. Zaten bu aşamada bundan başka bir çaresi de yok. Mevcut ortakları ile iktidarını sürdürecektir. Birbirlerine güveniyorlar mı? Kuşkusuz hayır! Daha ötesi birbirlerinin kanını içseler doymazlar ama kurulan baskı ve soygun çarkının sürdürülebilmesi için birbirlerine ihtiyaçları vardır. Çünkü ortakları olan MHP, Süleyman Soylu ve Mehmet Ağar‘ın etrafındaki muhafazakar kesim devletin derinliklerine kadar örgütlüdür. Bu, şu demek değildir. Bunu sonsuza kadar sürdürme yetenek ve marjlarının bulunduğu anlamına gelmez. Günü geldiğinde onlardan da kurtulacaktır. Şu an onlardan kurtulması için ortada henüz ciddi bir plan görünmüyor ama uzun sürede onlardan da kurtulacaktır. Süreç içinde gelişmelere bakıp iç ve dış koşul ve gelişmeler seyrinde ortaklık değerlendirilmeye çalışılacaktır.

Her ne kadar Recep Tayyip Erdoğan ortaklarını sırtında birer kambur olarak görse de bu süreçte ortaklıkları sürecektir. Çünkü hepsinin buluştukları zemin Kürd düşmanlığı zeminidir. Bu zemin sadece Erdoğan iktidarı ve ortakları ile sınırlı değildir, deyim yerindeyse mevcut olan tüm siyasal güçlerin ortak zeminidir. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi çok rahattır. Onları iktidardan indirecek bir güç de henüz ortalıkta yoktur.

Kimi çevreler ikide bir yapılan anket sonuçlarını değerlendirip; “AKP ve MHP şu kadar bu kadar oy kaybına uğradı, ilk seçimde gidicidirler“ gibi bir hayal peşinde koşup duruyorlar. Türkiye’de bundan sonra seçim olur mu, olursa nasıl bir seçim olur düşünülmüyor. İç ve dış kamuoyana demokrasi imajı vermek için seçim de olabilir. Fakat kazananı her halükarda AKP ve ortakları olur. Bunun dışında bir sonuç çıkmaz. Muhalefet mi? Türkiye’de muhalefet var mı ki? Bir düdük öttürmekle hizaya gelmeye hazır iradesiz bir yapı var ortada. Zaten bu bir önceki seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüldü. Erdoğan‘ın AKP iktidarı bu koşullarda her halükarda sürer. İçeride kaos çıkarır, her şeyi yapar ama AKP‘nin kazanacağı zemini yaratır.

Kimse ne Erdoğan ve ekibinden şeffaf bir seçim beklesin, ne de bu ekibe karşı dişe diş bir muhalefetin direnişinden bahsetsin. Bunu Recep Tayyip Erdoğan, meclis kürsüsünde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener şahsında herkese,; “bunlar daha iyi günleriniz“ deyip bundan sonra izleyeceği politikaya vurgu yaptı. Ne mi olur? Siyasal suikastler olmak üzere linç politikası devreye girer. Buna direnecek bir güç var mı? Yok! Yani bundan sonra Anadolu topumu daha katı bir diktatörlük ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle Türkiye’de bu süreçte hiç kimse bir değişim beklememelidir.

Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan

4 Haziran 2021

Yorum yap

You must be logged in to post a comment Giriş

Bir yorum bırak

To Top